Poděkování Šrílovi Prabhupádovi

Drahý Šrílo Prabhupádo,

jsem rád, že nejsem toto tělo a nemusím jíst knedlo, vepřo, zelo.
Děkuji, že jsi nám vyjevil Svatý Dhám se spoustou prasádam.


Služebník tvých služebníků
Priya-kírti dás

Transcendentální hymna

Krišna a Balaráma na Gólóce Vrindávan
Kde domov můj,
kde domov můj?
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách,
v sadě stkví se lotosový květ,
duchovní ráj to na pohled!
A to je ta krásná země,
Golóka Vrindávana, domov můj,
Golóka Vrindávana, domov můj!

Kartály cinkaj, mridangy divo bijů,
kartály cinkaj, mridangy divo bijů.
Spievajte s nami bratia, knižky vás obohatia,

džívy sankírtanom ožijů!
Spievajte s nami bratia, knižky vás obohatia,
džívy sankírtanom ožijů!



- složil: Priya-kírti dás

Hnutí Hare Krišna již 10 let v ČR jako oficiální náboženská společnost


V listopadu 2012 to bude již 10 let, od doby, kdy hnutí Hare Krišna bylo registrováno na Ministerstvu kultury jako náboženská společnost (21. listopadu 2002). Patří tak v České republice k první registrované náboženské společnosti s jinou než židovsko-křesťanskou tradicí.V roce 2006 byli pozváni zástupci hnutí Hare Krišna na Ministerstvo kultury na setkání s tehdejším ministrem kultury panem Martinem Štěpánkem. Na závěr setkání panu ministrovi předali Bhagavad-gítu, Mahábháratu, vaišnavský kalendář a balíček sladkostí (maháprasádam). O čtyři roky později, v roce 2010, Martin Štěpánek spáchal sebevraždu zastřelením ve svém bytě v Praze.

Zde je zápis z tohoto setkání, který je archivován na stránkách Ministerstva kultury:
Zápis z jednání s církvemi ze dne 13. 11. 2006


- článek připravil: Priya-kírti dás

Mezináboženský týden


Společnost pro mezináboženský dialog, o.s. pořádá od 18. do 27. listopadu Mezináboženský týden, určený pro společné setkávání věřících různých náboženských tradic, ale také k jejich setkávání s veřejností.
Cílem je alespoň tento jeden týden v roce věnovat intenzivnímu setkávání a poznávání nových přátel z jiných náboženských směrů, jejich náboženských zvyklostí, víry i stylu běžného života. Hnutí Hare Krišna, které je tradičním partnerem mezináboženského dialogu otevírá nejen tento týden své dveře zájemcům z celého spektra vztahů mezi Bohem a člověkem k návštěvě některého z našich středisek.

O vzdělávání oddaných


"Nyní máme tolik studentů a chrámů, ale obávám se, že když se budeme tímto způsobem příliš rozšiřovat, tak nás to oslabí a postupně bude vše ztraceno. Stejně jako s mlékem. Můžeme jej ředit vodou víc a víc, abychom podvedli zákazníka, ale nakonec již přestane být mlékem. Je lepší mléko velmi důkladně vařit a udělat ho husté a sladké, to je nejlepší proces. Soustřeďme se tedy na důkladný výcvik našich oddaných v poznání vědomí Krišny z našich knih, nahrávek, neustálých diskuzí a mnoha dalšími způsoby je učme správným věcem."

(Dopis Šríly Prabhupády 22. června 1972)

Krišna, Christos, Kristus

Šríla Prabhupáda a několik Jeho žáků se v roce 1974 setkalo ve Frankfurtě nad Mohanem s páterem Emmanuelem Jungclaussem, benediktinským mnichem z kláštera v Niederalteiche. Jakmile si páter Emmanuel povšiml, že Šríla Prabhupáda nese růženec podobný růženci, který používají křesťani, podotkl, že se také stále modlí: „Ježíši Kriste, buď k nám milosrdný." Tak vznikl následující rozhovor: