Jeho Svátost Mahánidhi Svámí |
Tato krátká esej, založená na vědeckých poznatcích, je určena aspirujícím oddaným Krišny, kterým může pomoci pochopit potřebu chodit včas spát (nejpozději kolem 22. hodiny) a vstávat kolem 4. hodiny ranní za účelem zpívání Hare Krišna mahámantry a dosažení dokonalosti lidského života.
Přední světoví vědci po provedení stovek pokusů ohledně spaní a zdraví zjistili, že k udržení optimálního zdraví by měl člověk chodit brzy spát a vstávat ještě před východem slunce. Nejlepší čas spánku je pro naše tělo mezi 22. a 6. hodinou, zatímco ulehání do postele v jedenáct hodin večer, o půlnoci nebo v jednu hodinu ráno je pro naše zdraví nesmírně škodlivé, a je také přímou příčinou mnoha současných smrtelných onemocnění, jako jsou například srdeční choroby nebo rakovina.
Příroda funguje a je v pohybu podle přesných, pravidelně se střídajících cyklů ovlivňovaných rotací Země, Slunce a Měsíce. Slunce denně vychází a zapadá, roční období přicházejí a zase odcházejí, Měsíc dorůstá či couvá a oceány mají svůj příliv a odliv. Spaní a bdění jsou taktéž součástí tohoto přírodního rytmu. V přírodě můžeme vidět, že zvířata a rostliny v souladu s těmito rytmy spí a bdí. A lidské bytosti mají přírodní rytmy také.
Naše lidská těla, stejně jako matka příroda, fungují podle přírodních cyklů, tělesných rytmů, nazývaných často „vnitřní tělesné hodiny“ nebo také „biologické hodiny“. Narušení přirozených funkcí našich biologických hodin nesprávnými návyky a nevhodným spacím režimem je příčinou mnoha různých chorob. Když nejsou naše těla v rovnováze a neladí s přírodou, připadá nám, že je všechno špatně. To proto, že nejsou v souhře hormony, chemikálie a neurotransmitery určující úroveň naší energie, vitality a toho, jak se cítíme, spíme a jíme. Jinými slovy jsme nevyrovnaní, nejsme zajedno se svými biologickými hodinami a jednáme v rozporu s harmonií danou matkou přírodou. Před všeobecným rozšířením používání elektřiny (jak jsme mohli vidět v indických vesnicích ještě před padesáti lety) chodili lidé spát krátce po západu slunce, stejně jako většina zvířat, a tak, jak to zamýšlela příroda také pro nás. Nejlepší doba k spánku je pro naše tělo mezi 22. a 6. hodinou.
Tyto časové úseky a činnosti, ke kterým je během nich naše tělo od přírody naprogramováno (viz. přehled níže), se řídí pohyby Slunce a 24hodinovým přirozeným pravidelným cyklem našich vnitřních tělesných hodin. Oba tyto děje jsou mimo naši kontrolu. V této době (22 - 6 hodin) je lidské tělo uzpůsobeno pro klid, obnovu, detoxikaci (odstraňování odpadních produktů a jedů) a zotavení. Naše těla vytváří matka příroda. Pokud jednáme hloupě, v rozporu s přírodním řádem a uzpůsobením svého těla, zaplatíme za to různými nemocemi a problémy. Jestliže je například naše tělo příliš zatíženo trávením těžkého večerního jídla, nebo pokud pozdě (po 22. hodině) pracujeme, hrajeme si, sledujeme televizi či počítač, je na to zaměřena naše životní tělesná energie, a není tudíž k dispozici pro odpočinek a zotavení. Biologické hodiny a naše hlavní vnitřní orgány pracují podle "časového harmonogramu". Znalost fungování našeho těla nám může pomoci nastavit si svůj denní rozvrh tak, abychom dosáhli optimální úrovně zdraví a pohody.
21:00 - 23:00 hod: V tomto čase naše tělo odstraňuje toxické chemikálie z imunitního systému (lymfatických uzlin).** Nejlepší je od 21. nebo 22. hodiny tvrdě spát, aby mohlo tělo tuto důležitou funkci náležitě vykonat.
23:00 - 1:00 hod: Toto je čas, kdy naše játra likvidují jedy a provádějí obnovu sebe sama. ** Nejlepší je od 21. nebo 22. hodiny tvrdě spát, aby mohlo tělo tuto důležitou funkci náležitě vykonat.
0:00 - 4:00 hod: V této době kostní dřeň produkuje krev.**
1:00 - 3:00 hod: Touto dobou náš žlučník odstraňuje toxiny a provádí svou obnovu.**
3:00 - 5:00 hod: Doba, kdy odstraňují toxiny a provádějí sebeobnovu naše plíce.**
5:00 - 7:00 hod: Toto je čas, kdy náš tračník likviduje jedy a obnovuje sebe sama. Je to také vhodná doba pro vyprazdňování našich střev.**
7:00 - 9:00 hod: V tomto čase jsou v tenkém střevě vstřebávány vitamíny, minerály, proteiny a jiné živiny. Určitě bychom měli touto dobou snídat.
** Světoví vědci došli k závěru, že by každý měl chodit brzy spát (neusínat později než ve 22. hodin), aby dosáhl kvalitního spánku, který zajišťuje patřičnou fyzickou regeneraci. Když spolupracujeme se svými vnitřními biologickými hodinami a nevzpíráme se chodu přírody, budeme se po probuzení (ve čtyři hodiny, samozřejmě!) cítit svěže, radostně a energicky. Usínání před 22. hodinou je nezbytné k tomu, aby naše tělo fungovalo v souladu s přírodou a my zůstali zdraví, šťastní a zbožní. Materialističtí vědci dospěli k závěru, že průměrná lidská bytost potřebuje denně osm hodin spánku, čehož je nejlépe dosaženo spaním mezi 22. a 6. hodinou. Následujeme-li však duchovní cestu, naše tělo je posvěceno přijímáním sattvického vegetariánského Krišnova prasádam. A zpíváním Hare Krišna mahámantry a praktikováním oddané služby Krišnovi se naše mysl očistí, zklidní a uvolní.
Ačkoliv většina lidí potřebuje každý den osm hodin spánku, oddaným Krišny k udržení ideálního zdraví obvykle stačí jen šest hodin, protože jim jejich duchovní činnosti přinášejí obrovský fyzický i mentální mír, čistotu a vnitřní harmonii.
Všichni upřímní oddaní kromě toho chtějí následovat učení písem a světců, jako byla Jeho Božská Milost Šríla Prabhupáda, který řekl: "Žádáme všechny v tomto hnutí pro vědomí Krišny, aby vstávali brzy ráno, ve čtyři hodiny." (Nektar pokynů, str. 34 angl. originálu) Někdo si může myslet, že slovním spojením „v hnutí pro vědomí Krišny“ měl Šríla Prabhupáda na mysli jen oddané žijící v chrámech, a že to tedy neplatí pro ty, kdo bydlí ve vlastních domech či bytech. To je však špatně! Šríla Prabhupáda říká, že "ve 4 hodiny by měli vstávat všichni."
Jinými slovy, pokud vědomě, aktivně a s vážným odhodláním spějete ke Krišnovi a k dosažení čisté lásky k Bohu, pak se nacházíte v Hnutí Hare Krišna, bez ohledu na to, kde žijete. Aspiranti praktikující vědomí Krišny i zasvěcení oddaní by měli mít na paměti, že vstávání nejpozději ve čtyři hodiny a zpívání Hare Krišna mahámantry mezi čtvrtou a sedmou hodinou ranní je bezpodmínečná nutnost. Tímto zlatým pravidlem se musí řídit každý, aby byl vnitřně šťastný a dělal pěkný pokrok v duchovním životě. Toto je pravda: „Brzké uléhání a časné vstávání nás činí zdravými, bohatými a moudrými.“ Je samozřejmé, že abychom mohli vstávat ve čtyři hodiny nebo i dříve, musíme jít také brzy spát. A cvičení dělá mistra.
Musíte zkusit upřímně změnit svůj denní rozvrh a pracovat na dosažení tohoto cíle spaním od 22. hodiny a vstáváním ve 4 ráno. Doufáme, že tato krátká esej pomůže oddaným pochopit, jak nesmírně důležité je chodit brzy spát i časně vstávat, aby si mohli plně uvědomit potenciál tohoto vzácného a cenného zrození v lidské podobě. Naší upřímnou touhou je, aby každý z vás žil dlouhý a zdravý život plný Krišna vědomého štěstí a dosáhl nejvyšší dokonalosti věčné láskyplné služby Rádě a Góvindovi ve vrindávanských hájích.
--------------------------------------------
pozn.: HH Mahánidhi Svámí je původně lékař.
překlad z angličtiny: bhn. Klára Zatloukalová